5 sierpień 2022

Wojewoda łódzki poinformował o postępowaniach dotyczących budowy kolei dużych prędkości

zdjęcie: Wojewoda łódzki poinformował o postępowaniach dotyczących budowy kolei dużych prędkości / fot. PAP
fot. PAP
Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński poinformował w piątek o rozpoczęciu postępowań prowadzonych na wniosek spółki Centralny Port Komunikacyjny mających na celu zatwierdzenie przebiegu tunelu, stanowiącego część linii Warszawa – Łódź, po której w przyszłości kursować ma kolej dużych prędkości.
REKLAMA

"Wojewoda Łódzki rozpoczął działania zapewniające sprawną budowę kolei dużych prędkości w województwie łódzkim. Na wniosek Spółki Centralny Port Komunikacyjny, prowadzi postępowania administracyjne w celu zatwierdzenia wybranego przez inwestora przebiegu tunelu dalekobieżnego, stanowiącego część nowo projektowanej linii kolejowej nr 85 na odcinku Warszawa – Łódź. Tunel o długości ok. 4,6 km projektowany jest od Dworca Łódź Fabryczna do posterunku odgałęźnego Retkinia w okolicy ul. Plocka" - przekazały służby wojewody.

Z komunikatu wynika, że obecnie w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim trwa postępowanie ustalające lokalizację nowej linii kolejowej dla trzech części - komory Retkinia w okolicy ul. Obywatelskiej, komory Fabryczna w rejonie ul. Kilińskiego i Traugutta oraz podziemnego tunelu łączącego obie komory.

Procedura ustalenia lokalizacji komory Retkinia rozpoczęła się w lipcu, a kolejne dwa postępowania zostaną wszczęte w najbliższym czasie.

Ustalenie lokalizacji obu komór i tunelu podziemnego stanowi pierwszy etap na drodze do budowy kolei dużych prędkości. Kolejnym będzie przygotowanie przez inwestora dokumentacji projektowej, zawierające szczegółowe rozwiązania techniczne, na podstawie której wojewoda wyda pozwolenie na budowę dla inwestycji.

Budowa linii kolejowych dużych prędkości między Warszawą, CPK i Łodzią umożliwi przejazd pociągom z prędkością do 250 km/h. W przyszłości prędkość tę będzie można zwiększyć do 350 km/h.

Dzięki tej inwestycji pasażerowie dojadą z Łodzi do Portu Solidarność w około pół godziny. Z Warszawy do Łodzi będzie można dojechać w ok. 45 minut, czyli prawie dwa razy szybciej niż obecnie. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Krotoszyn
7.3°C
wschód słońca: 06:51
zachód słońca: 18:28
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krotoszynie

kiedy
2022-10-17 19:00
miejsce
Kino Przedwiośnie, Krotoszyn, al....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-21 19:00
miejsce
Krotoszyński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-23 17:00
miejsce
Krotoszyński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-19 16:00
miejsce
Kino Przedwiośnie, Krotoszyn, al....
wstęp biletowany