12 sierpień 2022

Silne Wojsko Polskie jest gwarancją bezpieczeństwa naszej ojczyzny

zdjęcie: Silne Wojsko Polskie jest gwarancją bezpieczeństwa naszej ojczyzny / fot. PAP
fot. PAP
Silne Wojsko Polskie jest gwarancją bezpieczeństwa naszej ojczyzny - podkreślał w piątek w Olsztynie wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystej przysięgi żołnierzy zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej.
REKLAMA

Szef MON gratulował młodym ludziom decyzji o związaniu swej przyszłości z Wojskiem Polskim.

"Część z was będzie kontynuować szkolenie specjalistyczne, które zakończy się zawodową służbą wojskową, część z was, jak wiem, wybiera się na cywilne studia, przed wami stoi otworem służba w Wojskach Obrony Terytorialnej" - zwrócił się do żołnierzy szef MON.

"Jesteście także, już teraz jako żołnierze, rezerwistami, a więc jesteście świadomi tego, jakie obowiązki spoczywają na żołnierzach" - zaznaczył. "Jesteście przeszkoleni, potraficie posługiwać się bronią, wiecie, co zrobić i jak się należy zachować, gdyby ojczyzna wezwała, gdyby była taka potrzeba" - powiedział dodając, że rząd robi wszystko, by takiej potrzeby nie było.

W tym kontekście szef MON podkreślał, że Wojsko Polskie jest zwiększane liczebnie i wyposażane w nowoczesną broń.

"To, że Wojsko Polskie jest liczniejsze, to, że jest wyposażone w nowoczesną broń, że na co dzień ćwiczy z wojskami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, przede wszystkimi z wojskami amerykańskimi, które stacjonują w Polsce, to jest gwarancja bezpieczeństwa naszej ojczyzny" - podkreślił.

Minister obrony przypomniał, że ochotnicy do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej odbywają szkolenie podstawowe, po którym składają przysięgę wojskową, stając się żołnierzami w stopniu szeregowego. Drugim etapem jest trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków służbowych w jednostce wojskowej. Po służbie zasadniczej można m.in. ubiegać się o zostanie żołnierzem służby zawodowej, z pierwszeństwem w naborze.

"Podczas tego szkolenia specjalistycznego żołnierze mogą nabyć umiejętności w postaci prawa jazdy, uprawnień do kierowania przeróżnymi maszynami, patentów czy to skoczka spadochronowego, czy to nurka, w więc pełna gama możliwości" - mówił szef MON.

Jak zaznaczył, ochotnik podczas służby otrzymuje uposażenie w wysokości 4560 zł, a osoby do 26 roku życia zwolnione są z podatku.

"Ale najważniejsze jest to, że właśnie dzięki waszej służbie Polska jest bezpieczna" - podkreślił wicepremier, dziękując rodzicom żołnierzy składających przysięgę za patriotyczne wychowanie.

Szef MON zapraszał na odbywające się w ponad 50 miejscowościach pikniki wojskowe z okazji obchodzonego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego. Wskazał, że również podczas nich będzie można podjąć decyzję o przystąpieniu do Wojska Polskiego.

Przysięgę dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło w Olsztynie około 80 absolwentów klas wojskowych z całej Polski. Szkolili się oni w dwóch jednostkach wchodzących w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej - 9. Batalionie Dowodzenia w Olsztynie i 16. Pułku Logistycznym w Elblągu.

Jako absolwenci klas mundurowych nie musieli przechodzić standardowego, czyli trwającego 28 dni szkolenia, a skrócone 12-dniowe. W tym czasie doskonalili swoje umiejętności na strzelnicy i w terenie, ćwicząc m.in. zasady i techniki strzelania, obsługę i budowę broni czy ewakuację rannego z pola walki.(PAP)

autorzy: Marcin Boguszewski, Daria Kania

mbo/ dka/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Krotoszyn
7.2°C
wschód słońca: 06:51
zachód słońca: 18:28
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krotoszynie

kiedy
2022-10-17 19:00
miejsce
Kino Przedwiośnie, Krotoszyn, al....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-21 19:00
miejsce
Krotoszyński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-23 17:00
miejsce
Krotoszyński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-19 16:00
miejsce
Kino Przedwiośnie, Krotoszyn, al....
wstęp biletowany