17 grudzień 2020

W Szpitalu Narodowym przebywa 82 pacjentów; kilkunastu w stanie cięższym

zdjęcie: W Szpitalu Narodowym przebywa 82 pacjentów; kilkunastu w stanie cięższym / fot/By Arne Müseler / www.arne-mueseler.com, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83703410
fot/By Arne Müseler / www.arne-mueseler.com, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83703410
W Szpitalu Narodowym przebywa 82 pacjentów, na 112 gotowych łóżek - wynika z najnowszych danych CSK MSWiA w Warszawie przekazanych w czwartek PAP. Kilkanaście osób jest w stanie cięższym. Od początku działania placówki hospitalizowano tam łącznie 235 chorych.
REKLAMA

Jak przekazała Iwona Sołtys z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, o północy ze środy na czwartek przebywało w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym 82 pacjentów na 112 gotowych łóżek.

"W ciągu dwóch dni szpitale 18 razy kontaktowały się ze Szpitalem Narodowym. Do hospitalizacji przyjęto 14 osób. Łącznie od początku działalności liczba hospitalizowanych wynosi 235 osób" - poinformowała Sołtys.

Jak dodała, "kilkunastu chorych przebywających w Szpitalu Narodowym jest w stanie cięższym". "Ci pacjenci umieszczeni są na oddziale intensywnego monitorowania i stosowane są u nich różne metody poprawiające utlenowanie krwi" - wyjaśniła.

Wskazała przy tym, że duża część pacjentów to osoby z różnymi schorzeniami, nie tylko z zapaleniem płuc, ale także osoby po udarze, zawale serca, osoby starsze, leżące. "Leżenie w łóżku prowadzi u nich do ogólnego osłabienia, dlatego są poddawani rehabilitacji. Rehabilitanci codziennie wykonują z pacjentami ćwiczenia i starają się ich uruchomić" - zauważyła.

Dodała przy tym, że "nie wszyscy pacjenci kwalifikowani są do przyjęcia do szpitala tymczasowego, wynika z zarządzania bezpieczeństwem pacjentów". "Tak długo, jak mogą oni otrzymać opiekę lekarską w standardowym szpitalu, tak długo należy ich tam kierować, ponieważ szpital standardowy posiada najszersze spektrum możliwości udzielania pomocy - również w sytuacji występowania chorób współistniejących)" - przypomniała.

Zwróciła także uwagę na fakt, że szpitale tymczasowe tworzy się w specyficznych warunkach sytuacji ekstremalnej, a z taką niewątpliwie mamy obecnie do czynienia. "Rolą tego typu szpitali jest przyjmowanie pacjentów wtedy, gdy wyczerpią się możliwości szpitali tradycyjnych" - wskazała.

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym działa jako filia CSK MSWiA. Jego twórcy opierali się na doradztwie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), gdzie pracują lekarze, którzy uczestniczyli w misjach leczenia chorych zakażonych wirusem w Lombardii, czy w Afryce. Opierano się także na wytycznych m.in. brytyjskich i włoskich. (PAP)

autorka: Natalia Kamińska

nmk/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Krotoszyn
0.6°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:44
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krotoszynie

kiedy
2022-12-04 19:00
miejsce
Kino Przedwiośnie, Krotoszyn, al....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-09 17:30
miejsce
Kino Przedwiośnie, Krotoszyn, al....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-09 20:30
miejsce
Kino Przedwiośnie, Krotoszyn, al....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-15 20:00
miejsce
Krotoszyński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany