11 sierpień 2022

Jeden poszkodowany w wypadku w Chorwacji został wypisany ze szpitala

zdjęcie: Jeden poszkodowany w wypadku w Chorwacji został wypisany ze szpitala / fot. PAP
fot. PAP
Jeden z 10 pacjentów przewiezionych w środę z Chorwacji został już wypisany. Chodzi o pacjenta, który był skierowany do Wielkopolski. W piątek będą zapadały pierwsze decyzje, czy jeszcze w tym tygodniu uda się kogoś przywieźć - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
REKLAMA

Andrusiewicz był pytany w czwartek w Polsat News o obecny stan osób przywiezionych z Chorwacji do polskich szpitali.

"Wczoraj przyleciała dziesiątka osób, która - można powiedzieć - była w dość dobrym stanie. Ale ten dość dobry stan nie oznacza, że wszyscy mogą w tej chwili wyjść do domu, choć jeden pacjent został już wypisany. Chodzi o pacjenta, który był skierowany do Wielkopolski. Cała dziesiątka, która wczoraj przyleciała to były obrażenia, dotyczące złamań kończyn, złamań łopatki, urazy kręgosłupa, głowy, twarzoczaszki. To były lżejsze obrażenia" - powiedział.

Dodał, że "cięższym obrażeniem w tym przypadku jest trauma". "Tak naprawdę każda osoba, która wysiadała wczoraj z samolotu doświadczyła olbrzymiej traumy psychicznej, dlatego świadczymy tutaj pomoc psychologiczną" - wskazał.

"Dzisiaj analizowaliśmy w MZ sytuację poszczególnych pacjentów, całej tej dziesiątki pacjentów. I właśnie jeden pacjent z Wielkopolski został już wypisany. Generalnie każdy, kto wczoraj trafił do Polski, przeszedł przez Szpitalny Oddział Ratunkowy, bądź przez Izbę Przyjęć. Tam był kwalifikowany do dalszego leczenia lub rehabilitacji. Część pacjentów trafiło na neurochirurgię, część na ortopedię i traumatologię, ponieważ wymagają dalszego leczenia albo rzeczonej rehabilitacji. Na dziś ci pacjenci, jeżeli można powiedzieć, że czują się dobrze, to czują się dobrze" - stwierdził.

Poinformował, że wskazano 6 szpitali, do których wczoraj trafili poszkodowani. "Najistotniejszą rzeczą było to, by był jak najczęstszy kontakt z rodziną. To, co podkreślają lekarze to fakt, że pacjenci szybciej będą dochodzić do zdrowia, jeżeli będą mieli sprzyjające warunki psychiczne - (...) bliskość rodziny, bliskość tych osób, które są w stanie im pomóc udźwignąć ciężar tego wypadku. Dlatego szpitale są zlokalizowane najbliżej rodzin, te rodziny już się z pacjentami kontaktowały" - powiedział.

Pytany o to, kiedy nastąpią kolejne transporty, powiedział, że "wszystko będzie zależało od najbliższych dni". "Dzisiaj szpitale (w Chorwacji) objeżdża pani konsul w Chorwacji (...). Ale to jutro będą zapadały pierwsze decyzje, czy jeszcze w tym tygodniu uda się kogoś przywieźć, czy raczej będzie to kwestia końcówki przyszłego tygodnia" - poinformował.

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę 6 sierpnia nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja. W wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Miediugorie.

Cztery poszkodowane osoby wróciły w nocy z soboty na niedzielę do kraju samolotem wraz z rządową delegacją, z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim na czele. W środę do Polski przyleciało wojskową Casą 10 poszkodowanych. Sześciu zostało rozlokowanych na terenie Mazowsza i Łodzi, a czterech - w woj. wielkopolskim. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Krotoszyn
7.3°C
wschód słońca: 06:51
zachód słońca: 18:28
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krotoszynie

kiedy
2022-10-17 19:00
miejsce
Kino Przedwiośnie, Krotoszyn, al....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-21 19:00
miejsce
Krotoszyński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-23 17:00
miejsce
Krotoszyński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-19 16:00
miejsce
Kino Przedwiośnie, Krotoszyn, al....
wstęp biletowany